Osmancık Çeltik Sezonuna Hazır

Osmancık Çeltik Sezonuna Hazır

Osmancık İşadamları Derneği (OSMİAD) tarafından düzenlenen toplantıda, çeltik sektörü masaya yatırıldı.

Toplantıya OSMİAD Başkanı Sakin Bilge ve çeltik fabrikası sahipleri katıldı. Çeltik sektörünün konuşulduğu toplantıda ilçede faaliyet gösteren 9 çeltik fabrikasının yeni sezona hazır olduğu belirtildi. Ayrıca fabrikaların stok depolarında önceki yıldan hiç çeltik kalmadığı vurgulanırken, fabrikaların bakımlarının tamamlandığı ve yeni mahsulü işlemeye hazır hale getirildiği ifade edildi.
İlçede yılda yaklaşık 20 bin ton çeltiğin işlendiğinin altını çizen OSMİAD Başkanı Bilge, çeltik sektörünün ilçe ekonomisinin can damarı olduğunu söyledi.
Çeltik sektöründe faaliyet gösteren işadamlarının ilçeye sağladığı katkının önemine değinen Bilge, "İlçemizin en önemli sektörü çeltiktir. Çeltik fabrikaları ilçemizde yetiştirilen çeltiği işleyip ihraç ederek ilçemize önemli miktarda gelir sağlamaktadır. Bu sektörde faaliyet gösteren işadamlarımızın işleri ne kadar iyi olursa ilçemizin daha fazla yararına olur. Bu nedenle yeni çeltik sezonunda fabrikalarımızın daha kurumsal bir yapıda, zarar getirici rekabetlere kapalı olarak faaliyet göstermesini temenni ediyoruz. Çeltik sektöründe yetiştirici konumundaki çiftçimiz de ekonomimizin bir parçası, çeltiği işleyen fabrikalarımız da... Çiftçimiz de zarar etmemeli, fabrikalarımız da... Bu da pirinç piyasasının ülke genelinde iyi olmasına bağlı. Umudumuz piyasaların yüzümüzü güldürmesi yönünde" diye konuştu.

Bu içeriği çevrenle paylaş.