Barajlar Çeltik Havzasını Olumsuz Etkiliyor

Barajlar Çeltik Havzasını Olumsuz Etkiliyor

Osmancık'ta yapılan hidroelektrik santrallerinin mevcut çeltik ekim alanlarında ciddi azalmalara yol açtığı belirtildi.

İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Ali Sami Odabaş başkanlığında yapılan il genel meclisi toplantısında Kargı Kızılırmak HES Barajının çeltik ekim alanlarında yol açtığı tahribatla ilgili olarak Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor meclisin bilgisine sunuldu.

Hazırlanan raporu okuyan komisyon başkanı Mustafa Çatar, Kargı Kızılırmak HES Barajının ilçedeki çeltik ekim alanlarına büyük zarar verdiğini belirtti.

Kargı HES’in devreye girmesiyle Kızılırmak nehrindeki su seviyesinin düştüğünü ifade eden Çatar, “ırmak yatağı çeltik üretim sezonunda yeteri kadar su ile beslenmemektedir. Bölgede mevcut bent ve kanallar modernize edilmemesi halinde suyun çeltik tarımı için yeterli olmayacağı düşünülmektedir” dedi.

Kargı ilçesinin en önemli geçim kaynağının çeltik tarımı olduğunu özellikle ifade eden Mustafa Çatar, hidroelektrik santrali yapılmadan önce ilçede yaklaşık 23 bin dekar alanda çeltik tarımı yapıldığını, Boyabat Hidroelektrik Santralinin yapımı ile birlikte bölgede kamulaştırılan 8 bin dekarlık bir alanın sular altında kaldığını, şu anda ilçede yaklaşık 15 bin dekarlık bir alanda çeltik tarımı yapıldığını, bu rakamında Türkiye’deki toplam çeltik ekim alanının %1,5’lik kısmına denk geldiğini kaydetti.

Bu içeriği çevrenle paylaş.