osmancık, osmancık haber

Canlı Yayın
Balıkta av yasağı başlıyor

Balıkta av yasağı başlıyor

Eklenme Tarihi: 13.03.2019 / 0:26:28
Bu haberi 880 kişi okudu.

2019 yılı su ürünleri av yasağı başlıyor.

facebook google+

Çorum sınırları içerisinde bulunan akarsu, baraj, göl ve göletlerde Sazan, Kadife, Siraz, Yayın ve Tatlısı Kefali balıklarının üreme ve yumurtlama zamanı olan 15 Mart - 15 Haziran tarihleri arasında; Sudak ve Tatlısu Levreği türlerinin ise 15 Mart-30 Nisan tarihleri arasında avlanmaları 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa dayanılarak yayımlanan 4/1 Amatör Amaçlı ve 4/2 Ticari Amaçlı Su Ürünleri Tebliğleri kapsamında yasaklandı.

Ayrıca; Göçenovacığı, Çopraşık, Seyitnizam, Oruçpınar , Yeniyapan ve Kanlı Göletlerinde yıl içerisinde her türlü balık avcılığı yasak.Çorum’da 2017 yılında pullu sazan yavrusu atılarak balıklandırma çalışması yapılan Merkez Ahmetoğlan Göleti, Mecitözü İlçesi Hıdırlık, Ortaköy İlçesi Oruçpınar, Osmancık ilçesi Öbektaş ile 2018 yılında balıklandırma çalışması yapılan, Merkez Yeşilyayla Göleti, Mecitözü İlçesi Kozören, Osmancık İlçesi Karalargüney, Bayat İlçesi Çayköy, Sungurlu ilçesi Alembeyli ve Hacılarhanı, Alaca İlçesi Kalecikkaya Göletlerinde iki yıl boyunca avcılığın yapılmasının yasak olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili olarak Çorum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada,

“Önemli dinlenme ve mesire yeri olan baraj, göl ve akarsu kenarlarında amatör ve ticari amaçlı avcılığın yapıldığı balık istihsal alanlarında, avcıların zaman, tür ve boy yasaklarına, azami ölçüde uymaları avcılığın sürdürebilmesi ve balık nesillerinin devamlılığı açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple avcılık işi ile uğraşanların ve vatandaşların kurallara riayet etmeleri aksi takdirde haklarında yasal işlem yapılacağının bilinmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

ANKET
İstanbul Yolunda Kaç Noktaya Üst Geçit Gerekli?
Daha Fazla Üst Geçit Yapılmalı
Sadece Bu Üç Kavşağa
Yalnızca Karayolları Kavşağı
Yalnızca Kamil Kavşağı
Yalnızca Emniyet Kavşağı
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Osmancık Medya Prodüksiyon Organizasyon Yayıncılık Reklam ve Haber Ajansı’na aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.