VİDEO: Baltacı Mehmet Paşa'nın Torunlarından Duygulandıran Açıklama

Osmanlı İmparatorluğunda Kaptan-ı Derya ve Sadrazamlık görevlerinde bulunan, 1711’de Osmanlı – Rus savaşında 1. Petro’ya karşı kazandığı zafer ile bilinen Baltacı Mehmet Paşa’nın Lübnan’da yaşayan torunları Türkiye’ye gelerek dedelerinin doğduğu toprakları ziyaret etti.

1662 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde doğan Baltacı Mehmet Paşa, 1704 yılında Kaptan-ı Derya olarak atandı. 1704-1706 yılları ve 1710-1712 yıllarında Sadrazamlık görevinde bulundu. Serdar-ı Ekrem olarak tayin edildiği 1710 -1711 Osmanlı – Rus Savaşında (Prut Savaşı) 1. Petro’ya karşı zafer kazandı. 1712 yılında Limni adasında vefat eden Sadrazamın ailesi o zamanlar Osmanlı toprağı olan Lübnan’ın Beyrut kentinde kaldı.

Baltacı Mehmet Paşa’nın Beyrut’ta yaşayan ve halen Baltacı soyadını kullanan torunları; Balkan Hassan Baltagi ve Amneh Hassan Baltagi ile eşi Rabie Elmasri, beraberinde çocukları Shoukran Baltagi ve Reem Baltagi ile birlikte dedelerinin izini sürmek ve soylarının tarihini araştırmak için Çorum’un Osmancık ilçesine geldi.

İlçede Belediye Başkanı Ahmet Gelgör tarafından karşılanan Baltagi ailesi, sadrazamın doğduğu Baltacı Mehmet Paşa Köyü’nü ve ilçe merkezinde yaptırmış olduğu çeşmeleri ziyaret etti. Baltacı Mehmet Paşa Köyü’nde inşaatı devam eden caminin tamamlanması için köy muhtarlığına bağışta bulunan aile, köye babaları Hassan Selaheiddin Baltagi adına çeşme yaptırmak istediklerini belirtti.

Sadrazamın torunlarından Balkan Baltagi AA muhabirine yaptığı açıklamada ellerinde bulunan Osmanlı belgeleri ve dedelerine verilen nişanlardan yola çıkarak Osmanlı İmparatorluğunda önemli bir devlet adamı olan dedelerini araştırmak için Türkiye’ye geldiklerini söyledi.

Osmancık ilçesinde Baltacı Mehmet Paşa ismini taşıyan eserleri görünce çok mutlu olduğunu ifade eden Baltagi “Özellikle Osmancık’ı ve Baltacı Mehmet Paşa Köyünü ziyaret etmekten çok onur duydum. Kendi evimizde gibi hissettim. Osmancık’a ve Baltacı Mehmet Paşa Köyü’ne daha fazla destek olmak istiyoruz. Burada olmaktan çok mutluyuz” dedi.

Sadrazamın diğer torunu Amneh Hassan Baltagi da “Öncelikle burada olmaktan çok mutluyuz. Baltacı ailesi olmaktan gurur duyuyoruz. Ve ayrıca Türk olmaktan çok gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Artık Türkiye ile bağlarını koparmayacaklarını ifade eden Baltagi ailesi, ilçedeki Koyunbaba Türbesi ve tarihi camileri ziyaret ettikten sonra Lübnan’a dönmek üzere ilçeden ayrıldı.

Bu içeriği çevrenle paylaş.

Son Haberler
19 Mayıs Osmancık ta Kutlandı
Yeni Haber

19 Mayıs Osmancık ta Kutlandı

Osmancık Irgat Böreği
Yeni Haber

Osmancık Irgat Böreği

Gelgör, MHP Toplantısına Katıldı
Yeni Haber

Gelgör, MHP Toplantısına Katıldı

Osmancık ta Kermes Düzenlendi
Yeni Haber

Osmancık ta Kermes Düzenlendi

Osmancık Liselerarası Futbol
Yeni Haber

Osmancık Liselerarası Futbol

Osmancık Belediyesine Ziyaretler Sürüyor
Yeni Haber

Osmancık Belediyesine Ziyaretler Sürüyor