Çeltik Üretiminde Türkiye'de 5. Sıradayız

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, kentin Türkiye'nin önemli çeltik üretim merkezlerinden olduğunu belirterek, "Çeltik üretiminde Edirne, Samsun, Balıkesir ve Çanakkale'den sonra beşinci sıradayız." dedi.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Osmancık Ziraat Odası tarafından düzenlenen "çeltik hasat bayramı" etkinliğine katıldı.

Üreticilerden çeltik hasadıyla ilgili bilgi alan Çiftçi, biçerdöçver kullanarak çeltik hasadı yaptı.

Osmancık pirincinin "Osmancık 97" ismiyle tescilli marka olduğunu belirten Çiftçi, "Çeltik üretiminde Edirne, Samsun, Balıkesir ve Çanakkale'den sonra beşinci sıradayız. Çeltik üretiminde Türkiye'de iyi bir noktadayız. Sulanabilir arazilerin artırılmasıyla inşallah daha iyi noktalara çıkabiliriz." dedi.

Çorum'daki ekilebilir arazilerin yüzde 46'sının tarımsal yatırımlarla sulanabilir hale getirildiğini dile getiren Çiftçi: "Çorum'da 535 bin hektar ekilebilir arazimiz var. Bunun yüzde 46'sı, yani 208 bin hektarı sulanabilir durumda. Eğer sulanabilir arazilerimizi artırırsak, yüzde 46'dan daha yukarılara taşıyabilirsek, Türkiye'de tarımda ilk 10'da olduğumuz ürünlerde de daha yukarılara çıkabileceğiz. Çeltik de bu noktada suya bağımlı ürünlerden bir tanesi. Çorum’un Milli Gelire olan katkısı 4 milyar lira bu günkü rakamlarla.   İlimiz ekonomisi içerisinde genel bütçenin %15 tarım oluşturuyor. Tarım bizim açımızdan önemli bir sektör. Ne kadar önem verirsek, sulanabilir arazileri ne kadar artırabilirsek çiftçimizin eline geçen miktarından o kadar artacağını, refahın daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum. Herkese bol bereketli bir sezon diliyorum” İfadelerini kullandı.

Etkinliğe Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, İl jandarma Komutanı Albay İlhan Uzunoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Günay, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Osmancık Kaymakamı Hakan Akpay, Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Osmancık Emniyet Müdürü Burak Gülcan, Jandarma Komutanı Teğmen Nuri Uyar, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sait Ekici, Osmancık Ziraat Odası Başkanı Ali Osman Şahiner, MHP Osmancık İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, İl Genel Meclis Üyesi Selim Dölcü ve çiftçiler katıldı.

Bu içeriği çevrenle paylaş.