Sesimizi Duyun: Laboratuvarlar ve Tıbbi Laborantlar hastanenin beynidir

Tıbbi Labaratuvar Platformunun yazılı basın açıklaması şu şekilde:

Laboratuvar sonuçları olmadan ne bir doktor tedavi planı oluşturabilir ne de bir hemşire tedavi uygulayabilir.

Doktorların eli ayağı, hastanenin olmazsa olmazı olan Tıbbi Laborantlar yok sayılıp, hakettiği değeri görememektedir. En çok ihtiyaç duyulan branşlardan biri olmasına rağmen iki yılda yapılan alım sayısı, geçmiş dönemlere de bakıldığında, ne yazık ki 1000-1500 civarında kalmaktadır.

Tanı ve tedavide, hele de Covid-19 Pandemisi sürecinde, hastanenin en önemli birimlerinden biri Laboratuvarlarken Aralık ayında, 12 bin kişilik alımda önlisans 137, ortaöğretim 68 Tıbbi Laboranta yer verildi. Mezun sayısı sadece önlisans laborantlarda 70 binken ve her yıl ortalama 10 bin mezun verilirken, özellikle şehir hastanelerinin laboratuvarlarında, taşeron alımları arttığı için yüksek puan alan kişiler dahi işsiz kalmaktadır. Yerlerine cihaz elemanı adı altında taşeron olarak ne yazık ki laborant bile olmayan kişiler çalıştırılmaktadır. TSM Laboratuvarlarında yine tıbbi laboratuvar eğitimi olmayan kişiler çalıştırılmaktadır. Bunun önüne geçilmeli ve Tıbbi Laborantlar kendi çalışma alanlarında görevlendirilmelidir. Hangi işlemi neden yaptığını bilmeyen bu kişilerin yaptığı testler ne kadar güvenilir ve doğru olabilir? İnsan hayatının söz konusu olduğu bu durumda çeşitli laboratuvarlarda eğitimlerini tamamlamış Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri çalışmalıdır, zira laboratuvarda her hata cinayettir. Bunların yanında laborantlar her analizi çeşitli fiziksel, biyolojik ve kimyasal riske maruz kalarak çalışmasına rağmen risk grubu meslekler içinde yer almamaktadır, bu konuda acilen düzenleme ve iyileştirilme yapılmalıdır.

Biz Tıbbi Laborantlar iş beğenmeme derdinde değil, kendi işimizi yapabilme derdindeyiz. Tıbbi Laboratuvar Platformu olarak bu duruma el atılmasını, taşerona son verilip istihdamın artırılmasını talep ediyor ve bunun mücadelesini veriyoruz.

TIBBİ LABORATUVAR PLATFORMU

Bu içeriği çevrenle paylaş.

Son Haberler
Osmancık'ta Bir köy karantinaya alındı
Yeni Haber

Osmancık'ta Bir köy karantinaya alındı

Osmancık 'ta Basına  Kahvaltı
Yeni Haber

Osmancık 'ta Basına Kahvaltı

Osmancık 'ta sinema filmi çekiliyor
Yeni Haber

Osmancık 'ta sinema filmi çekiliyor

Kurbanlık taşıyan traktör kaza yaptı
Yeni Haber

Kurbanlık taşıyan traktör kaza yaptı