Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmancık'taki 2 göletin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmancık'taki 2 göletin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osmancık'taki İncesu Göleti ve Dereboğazı Göletinin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı Türkiye geneli 363 DSİ tesisinden 2 tanesi de Osmancık'ta bulunuyor. 1. Su Şûrası Lansmanı ve 363 tesisin toplu açılış merasiminde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tesislerin resmi açılışını gerçekleştirdi. 
Öte yandan Sungurlu Aşağıfındıklı Göleti ve Oğuzlar Göleti de Çorum'a kazandırılan ve açılışı yapılan diğer tesisler arasında yer aldı. 
Dereboğazı Göleti Çorum İli Osmancık İlçesinin 3 km kuzeydoğusunda Köpekçayırı Deresi üzerinde temelden 47 m yükseklikte, kret uzunluğu 190 m ve 598.000 m3 gövde dolgu hacmine sahip kil çekirdekli kaya dolgu tipinde yapılan gölet ile yılda 2,706 hm3 içme suyu temin edilecek.
İncesu Göleti ise Çorum İli Osmancık İlçesi İncesu köyünün doğusunda Eğinoğlu Çayı üzerindedir.  Temelden 63 m yükseklikte, kret uzunluğu 253,7 m ve 835.715 m³ gövde dolgu hacmine sahip kil çekirdekli kaya dolgu tipinde yapıldı. Gölet ile 8.170 dekar tarımsal arazi sulanacak. Sulama alanı İncesu, Kargı ve Başpınar köylerinin arazilerini kapsıyor. 

Bu içeriği çevrenle paylaş.