Lokanta, kafe, AVM'lerde aşı kartı zorunlu mu? Bakan Koca'dan aşı kartı açıklaması

Lokanta, kafe, AVM'lerde aşı kartı zorunlu mu? Bakan Koca'dan aşı kartı açıklaması

Aşı kartı nedir, nasıl alınır? Koronavirüs salgını ile mücadele aşılama ile devam ediyor. Belirli alanlara giriş çıkışlarda HES kodu yerine aşı kartı istenmesi gündemde. Peki, aşı kartı nereden alınır?

Koronavirüs salgını nedeniyle lokanta, kafe, AVM'ler, toplu taşıma gibi birçok yerde HES kodu zorunluluğu var. HES kodu yerine aşı kartı mı istenecek? Bakan Koca aşı kartı ile ilgili son dakika açıklamalarda bulundu.

AŞI KARTI NASIL ÇIKARILIR, NEREDEN ALINIR? 

Uygulamalara yeni eklenen özellikle artık aşı kimliklerini de e-Nabız ve Hayat Eve Sığar hesaplarından oluşturmaya başladılar.

2. doz aşısı tamamlanmış vatandaşlar, e-Nabız üzerinden “COVID-19 Aşı Durumu” menüsüne, ardından “COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine girerek aşı kimliklerine erişebiliyor. Hayat Eve Sığar uygulamasında ise “COVID-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden aşı kimliğini edinebiliyor.

Aşı kimliğinde yer alan QR kod okutulduğunda e-Nabız sistemine bağlanarak kartın doğruluğu kontrol edilebiliyor.

BAKAN KOCA'DAN AŞI KARTI AÇIKLAMASI 

Bakan Koca: "Birtakım mecralarda yeni dönemde aşı kartı isteneceği iddia edilmiştir. Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur. Bildiğiniz gibi birçok müesseseye girişte HES kodu uygulamamız bulunmaktadır. HES kodu ile giriş yapılan yerlerde zorunlu kontrol Riskli kişilerin dolaşımda olmamasını hedef almaktadır. Bunlar, aktif hasta ya da aktif temaslı kişiler ile sınırlıdır. HES kodu kişilerin riskli ya da çok riskli olduğunu, aktif hasta olup olmadığını, aktif temaslı olup olmadığını, son 72 saat içinde PCR negatif olup olmadığını ve aşılı olup olmadığı bilgisini içermektedir. Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir" dedi.

Bu içeriği çevrenle paylaş.