OSMANCIK’TA SUDAN UCUZ SU: 4. YIL DA ZAM YOK

OSMANCIK’TA SUDAN UCUZ SU: 4. YIL DA ZAM YOK

Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, 2023 yılı tariflerinin belirlenmesinin ardından 3 yıldır suya zam yapılmadığını belirterek ilçe halkının 1 metreküp suyu 0,5 litrelik pet sudan daha ucuza kullandığını söyledi.

Osmancık Belediye Meclisinin Kasım ayı toplantısında belediyenin 2023 yılı için gelir gider tarifleri görüşülerek karara bağlandı. Belediye Meclisi, konutlarda kullanılan içme suyuna zam yapmazken su israfını önlemek amacıyla aynı fatura dönemi içinde 40 ton üzeri kullanıma yüzde 40, kaçak su kullanımında uygulanan 5 bin liralık cezaya da yüzde 100 oranında zam yaptı.

Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada 2019 yılında yapılan indirimle 1 metreküp suyun 1,5 liraya düşürüldüğünü hatırlattı.

Sonraki yıllarda da suya zam yapılmadığını belirten Gelgör “Su en önemli insani ihtiyaç. Hayati bir ihtiyaç. Bu nedenle görevimizin ilk yılında suya indirim yapmıştık. 2020, 2021 ve 2022 yıllarında suya zam yapmadık. 2023 yılında da suya zam yapılmaması Belediye Meclisimizde oy birliğiyle kararlaştırıldı. Bölgemizde en ucuz suyu Osmancık halkının kullanmasını hedefliyoruz. Şu anda ilçemizde 1 metreküp su 0,5 litrelik pet sudan daha ucuz.” dedi.

Suyun israf edilmemesi konusunda da vatandaşları uyaran Gelgör “Suya erişim kolaylığı kadar önem verdiğimiz bir konu da su tasarrufu. Çünkü tüm dünyada su kaynakları giderek azalmaktadır. Su en değerli varlığımızdır. Su kaynaklarımızın korunması için herkesin bir şeyler yapması lazım. Vatandaşlarımızdan en büyük ricam suyu tasarruflu kullansınlar, asla israf etmesinler.” ifadelerini kullandı.

Bu içeriği çevrenle paylaş.