Osmancık’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü Törenle Kutlandı

Osmancık’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü Törenle Kutlandı

Osmancık ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen törende, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Makineci Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, katılan öğretmenlerin gününü kutladı.

Törenin ardından Batman'ın Kozluk ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit olan Müzik Öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın kabri başında anıldı.

Belediye Kültür Merkezinde İsmail Karataş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programda ise mesleğe yeni başlayan öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde yemin ederek görevlerine başladı.

Milli Eğitim Müdürü İdris Makineci programda yaptığı konuşmada 24 Kasım gününün ülkemizde 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlandığını hatırlattı.

Makineci “Siyasi ve kültürel tarihimize damgasını vuran şahsiyetlere baktığımız zaman, bu şahsiyetlerin yetişmesinde öğretmenlerin ne denli rol oynadıklarını görürüz. Mevlana'yı, Yunus Emre'yi Hacı Bektaş-ı Veli'yi, Ahmet Yesevi'yi, Mimar Sinan'ı, Alparslan'ı, Fatih'i, Yavuz'u, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü yetiştiren öğretmendir. Öğretmenlik özel bir ihtisas mesleğidir. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizi yeni nesillere, yeni nesilleri de biz öğretmenlere emanet etmiştir. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştirmek en büyük misyonumuz olacaktır. Bu vesile ile mesleğe yeni başlayan genç kardeşlerime başarılar diler, başta Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, çiçeği burunda öğretmenken şehit edilen Şenay Aybüke öğretmenimiz ve tüm şehit öğretmenlerimize, ahirete irtihal eden öğretmenlerimize de Allah'tan gani gani rahmet diler, halen hayatta olan emekli öğretmenlerimize de sağlık ve esenlikler dilerim” ifadelerini kullandı.

Oratoryo gösterisi ve öğretmenlerin seslendirdiği şiirlerle devam eden programda öğretmenler arasında düzenlenen en güzel anı yarışması ve satranç yarışmasına dereceye giren öğretmenlere ödülleri protokol üyelerince takdim edildi.

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Resim Öğretmeni Nursel Uluhan tarafından Kültür Merkezinde kişisel karma resim sergisi açıldı.

Programa Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Osmancık Belediye Başkanvekili Kadir Eskiadam, Cumhuriyet Savcı Yunus Dönmez, Emniyet Müdürü Ahmet Dilbaz, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Nuri Uyar, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Makineci öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bu içeriği çevrenle paylaş.